Toto je starší verze dokumentu!
IALA
Mezinárodní sdružení správ majáků(anglicky International Association of Lighthouse Authorities; celým názvem The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities, francouzsky Association Internationale de Signalisation Maritime) obvykle však jen jako IALA, je nezisková mezinárodní organizace založená v roce 1957 za účelem sběru a vydávání námořních znaleckých posudků a rad. Pro jachtaře je důležité značení bójí, majáky a jejich zvukové signály. Wikipedia
IALA A / IALA B
V Evropě máme IALA A. V Karibiku, USA a japonsku IALA B. Zásadní rozdíl je v prohození stran zeleného/červeného značení. Usnadnění je znát IALA A a pamatovat si pravidlo „RRR“ - Red Right Returning.
Všechny následující informace jsou platné pro IALA A není-li uv
Rozdělení v IALA
Znaky jsou definovány za dne barvou, tvarem a vrcholovým znakem. V noci barvou a charakteristikou světla (zjednodušeně barvou a počtem záblesků). A připomínám, jsou určeny pro „dospělé“ lodě, my na mořských kajacích jsme tak trochu raritní záležitost, proto bychom se značením měli zacházet velmi opatrně. Nepočítejte s tím, že když pojedete podél znaku „bezpečná voda“, že se vám nic nemůže stát! Naopak, bývá totiž, jak dále uvidíte, umisťován uprostřed plavební dráhy. A tam my nemáme co dělat! Ale teď už k jednotlivým skupinám.
Znaky jsou v systému IALA rozděleny do následujících pěti skupin:
Boční znaky: označují levou a pravou cestu vodní cesty (plavební dráhy). Kardinální znaky: (to slovo zní hrozně, já vím) vyznačují, kterým kompasovým směrem od znaku leží splavná (=bezpečná) voda. Znaky izolovaných nebezpečí: kolem takto označeného izolovaného nebezpečí omezené velikosti je splavná voda. Znaky bezpečné vody: všude kolem těchto znaků je, jak jinak – bezpečná voda. Jsou tedy umísťovány třeba do osy plavební dráhy. Speciální znaky: upozorňují na místa vysvětlovaná v plavebních příručkách, či na námořních mapách.
Boční znaky
Jde o okrajové značení plavební dráhy. Ve směru do přístavu (nebo ve smětu plavební dráhy, který vyčtu z mapy) jsou na levé straně červené, válcové bóje a na právé straně zelené, kuželové bóje. Plavební dráha nemusí být vyznačena na obou stranách a de facto říká „drž se na správné straně od bóje“.
V noci:
Plavební dráha může být rozdělena na hlavní plavební dráhu a vedlejší plavební dráhu. Bóje rozdělující dráhu jsou na obrázku níže. Pomůcka může být, že převládající barva (bóje i blikajícího světla) platí pro hlavní plavební dráhu.
Pomůcky pro zapapatování: barvy navigačních světel souhlásí se značením bójí. Srdce je na levo = červená je na levo. „Rudá levice“.