Historie: iala

IALA

Toto je starší verze dokumentu!


IALA

Mezinárodní sdružení správ majáků(anglicky International Association of Lighthouse Authorities; celým názvem The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities, francouzsky Association Internationale de Signalisation Maritime) obvykle však jen jako IALA, je nezisková mezinárodní organizace založená v roce 1957 za účelem sběru a vydávání námořních znaleckých posudků a rad. Pro jachtaře je důležité značení bójí, majáky a jejich zvukové signály. Wikipedia

IALA A / IALA B

V Evropě máme IALA A. V Karibiku, USA a japonsku IALA B. Zásadní rozdíl je v prohození stran zeleného/červeného značení. Usnadnění je znát IALA A a pamatovat si pravidlo „RRR“ - Red Right Returning.

Všechny následující informace jsou platné pro IALA A není-li uv

Rozdělení v IALA

Znaky jsou definovány za dne barvou, tvarem a vrcholovým znakem. V noci barvou a charakteristikou světla (zjednodušeně barvou a počtem záblesků). A připomínám, jsou určeny pro „dospělé“ lodě, my na mořských kajacích jsme tak trochu raritní záležitost, proto bychom se značením měli zacházet velmi opatrně. Nepočítejte s tím, že když pojedete podél znaku „bezpečná voda“, že se vám nic nemůže stát! Naopak, bývá totiž, jak dále uvidíte, umisťován uprostřed plavební dráhy. A tam my nemáme co dělat! Ale teď už k jednotlivým skupinám.

Znaky jsou v systému IALA rozděleny do následujících pěti skupin:

Boční znaky: označují levou a pravou cestu vodní cesty (plavební dráhy). Kardinální znaky: (to slovo zní hrozně, já vím) vyznačují, kterým kompasovým směrem od znaku leží splavná (=bezpečná) voda. Znaky izolovaných nebezpečí: kolem takto označeného izolovaného nebezpečí omezené velikosti je splavná voda. Znaky bezpečné vody: všude kolem těchto znaků je, jak jinak – bezpečná voda. Jsou tedy umísťovány třeba do osy plavební dráhy. Speciální znaky: upozorňují na místa vysvětlovaná v plavebních příručkách, či na námořních mapách.

Boční znaky

Jde o okrajové značení plavební dráhy. Ve směru do přístavu (nebo ve smětu plavební dráhy, který vyčtu z mapy) jsou na levé straně červené, válcové bóje a na právé straně zelené, kuželové bóje. Plavební dráha nemusí být vyznačena na obou stranách a de facto říká „drž se na správné straně od bóje“. Bóje mohou být číslované, čím nižší číslo, tím blíže k přistavu. Zelené bóje mají sudá čísla.

V noci:

Plavební dráha může být rozdělena na hlavní plavební dráhu a vedlejší plavební dráhu. Bóje rozdělující dráhu jsou na obrázku níže. Pomůcka může být, že převládající barva (bóje i blikajícího světla) platí pro hlavní plavební dráhu.

Pomůcky pro zapapatování: barvy navigačních světel souhlásí se značením bójí. Srdce je na levo = červená je na levo. „Rudá levice“.

Kardinální znaky

Kardinální znaky („Kardinálně důležité“) obličují nějakou překážku (útes, mělčinu, vrak, ..) a značí, na které straně se nachází bezpečná voda. Tzn. západní kardinální znak značí, že můžeme na západě od něj proplout.

Pomůcky: černá barva na oznaku označuje vrchol (směr) šipky. Severní: šipky „nahoru na sever“, Jih: šipky „dolů na jih“, Západ: dvě šipky proti sobě tvoří písmeno „Z“, Východ: dvě „V“ nad sebou. Světla odpovídají hodinám, 6h (jih) je 6+1 aby se nepletlo s 9h, 12h bliká neptřetržitě.

Znaky izolovaných nebezpečí

Izolované nebezpečí podobně jako Kardinální znaky, ale nepatří do skupiny kardinálních znaků. Tento symbol je bezprostředně nad nebezpečím a je třeba se k němu nepřibližovat z žádné strany (200m). Obvykle označuje nebezpečný útes.

Znaky bezpečné vody

Znak bezpečné vody se nachází obvykle na konci plavební dráhy, je tedy posledním symbolem.

Po tmě obvykle „klidné“ bíle blikání: Morse A, Iso, Occ or LFl 10s.

Speciální znaky

Nové nebezpečí

Speciální znak značící nebezpečí, které je čestvé, nebylo zaneseno do map, nebylo umístěno trvalé značení.

Blue 1.0s + 0.5s + Yellow 1.0s + 0.5s = 3.0s

Speciální účel

Speciální účel, její význám je nutné vyčíst z mapy nebo water pilotu dané oblasti.

Fl Y or Fl(4) Y

Majáky

Majáky jsou kritickým navigačním prvkem při plavbě v noci. V mapě je jednoznačně definováno jak maják svití. Platí, že ve stejné oblasti jsou od sebe majáky snadno odlišitelné.

Příklad definice majáku v mapě:

Z této definice lze vyčíst:

  • Jedná se prioritní maják (tj. pravděpodobně větší maják pro navigaci a nikoliv malý maják určený pro vplutí do přístavu). = Symbol prázdné hvězdy (plná a menší hvezdá znamená menší maják)
  • Fl(3): třáda o osvětlení Flashing 3x = 3 záblesky ve skupině
  • WRG. White, Red, Green = bíle, červené a zelené světlo v definovaných sektorech
  • 15s délka jedná celé periody (v sekundách). Počítá se od počátku prvního záblesku.
  • 21m výška majáku nad hladinou
  • Vzdálenost ze které je světlo vidět za dobré viditelnosti 15NM pro bíle světlo, 11-15 pro červené a zelené

Běžné majáky

Přehled charakteristiky majáku. Různé jazykové mutace.

Sektorové, liniové majáky

Viditelnost