Obsah

Legislativa

Rozdělení vod

{{::eez.png?400|}}

Základní linie Chorvatska

Mezinárodní úmlvy

Česká legislativa

Právo a povinnost plout pod státní vlajkou České republiky

Na námořním plavidle plujícím pod státní vlajkou České republiky platí právní řád České republiky. Chci-li jako stát mít právo vlajky, pak musím:

Český zákon dělí lodi na obchodní a námořní jachty. Námořní jachta:

Dle SOLAS Omezena pouze na horní hranici parametrů naší lodě a využívá pravidlo váhy a počet osob na palubě

Vlastník je právnická nebo fyzická osoba, která prokáže při zápisu právní titul k vlastnictví Provozovatel: fyzická osoba s trvalým bydlištěm v ČR / právnická osoba se sídlem v ČR, která vlastním jménem provozuje námořní plavbu pod vlajkou ČR a Je současně vlastníkem nebo je vlastníkem pověřena k provozování pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.

Velitel (nositel oprávnění): Z pohledu zákona tvoří posádku jachty pouze její velitel Dopravované osoby (cestující): Všichni ostatní Pozor! V jiných legislativách může být jinak

Námořní rejstřík: evidence plavidel, technických parametrů, vlastníka a provozovatele. Restříková přístav: Rejstříkovým (domovským) přístavem je místo, kde je námořní plavidlo zapsáno do námořního rejstříku. Námořní plavidlo plující pod státní vlajkou ČR musí být označeno názvem rejstříkového přístavu „Praha“.

Povinné doklady

Posádky:

Lodi:

Povinnosti velitele námořní jachty

Oddávání

Oprávnění k uzavření sňatku velitelem námořního plavidla lze pouze v případě přímého ohrožení života na plavidle registrovaném pod státní vlajkou České republiky.

Lodní deník

Vlastník námořní jachty zajistí úschovu lodního deníku po dobu tří let ode dne posledního zápisu do tohoto deníku. Obsahuje údaje o plavbě, stavu lodi, posádce, cestujících, podmínkách, zvláštních událostech, ..

Povinnosti velitele námořní jachty

Vyvěšování vlajek

Každý stát definuje za jakých podmínek a jakým způsobem se vlajkosláva vyvěšuje.

Vlevo signální, vpravo zdvořilostní vzadu státní.

Průkazy způsobilosti

Velitel námoční jachty - MDČR

C – příbřežní plavba (YACHTAMSTER COASTAL, do 16m délky, do 20NM od POBŘEŽNÍ linie, do 6°Bf)

Dle Vyhlášky č. 315/2000 Sb. § 10 bod je omezení Průkazu C definováno takto: c) průkaz s oprávněním C zahrnuje námořní plavbu jachty o maximální délce trupu do 16 m s omezením plavby do 20 námořních mil od pobřežní linie, pokud síla větru nepřesáhne 6 stupňů Beaufortovy stupnice. Dle Vyhlášky č. 315/2000 Sb. § 2 bod b) je Pobřežní linie definována takto: b) oblast plavby II zahrnuje námořní plavbu jachty s omezením plavby do vzdálenosti 200 námořních mil od pobřežní linie pevniny nebo pobřeží stanovené střední výškou přílivu (dále jen „pobřežní linie“) Vyhláška č. 315/2000 Sb. Z těchto informací plyne, že Pobřežní linie není definována stejně jako Základní linie. Pobřežní linie je definována jen středním přílivem pobřeží = jakékoliv pobřeží. Základní linie je definována v Sdělení č. 240/1996 Sb.

B –mořská plavby (YACHTMASTER OFFSHORE , do 24m délky, do 200NM od pobřežní linie)

A – oceánská plavby (YACHTMASTER OCEAN, 24m bez omezení oblasti plavby)

Ani jeden z průkazu neplatí ve vnitrozmeských vodách (řeky, jezera,..)

Vůdce malého plavidla / Vůdce rekreačního plavidla - SPS (CEVNI)

Zkouška z teorie, pro plnohodné skupiny (bez dovětku „20“) zkouška z praxe. Pro C zkouška z teorie. Délka do 24m.

TIP: Po získání Průkazu způsobilosti od MDČR C nebo vyšší lze zažádat o VMP/VRP a praktický zkouška je odpuštěná, pouze test z teorie pro všechny skupiny.

RYA (Royal yachting Association)

Průkazy RYA jsou obecně lépe uznávené než České průkazy, nicméně České průkazy jsou naprosto dostačující všude na světě. Průkazy RYA až do Coastal Skipper lze získat bez znalosti angličtiny v českých školách.

Voditelj Brodice (Chorvatsko)

Základní průkaz B: do 30 GT, do 12 NM od základní linie, do 24m délky. Zkouška se skládá na kapitánátu v Chorvatsku. Většina kapitánátu má své oblibené otázky a zkouška je tím pádem spíše formalita. Není požadovaný předešlý praktický výcvik ani zkušenosti. Cena za výdání průkazu je 150€.

UNCLOS

(United Nations Convention On the Law of the Sea) Úmluva Organizace spojených národů o mořském právu, vznikala průběžně na třech mezinárodních konferencích,než se podařilo ji sestavit do dnešní konečné podoby. První konference proběhla v roce 1956 v Ženevě a jejím výsledkem byly čtyři úmluvy:

MARPOL

(International Convention for the Prevention of Pollution from Ships) MARPOL je v podstatě zkratka pro znečištění moře (z angl. Marine pollution) a označuje se jí Mezinárodní úmluva pro prevenci znečištění životního prostředí z lodní dopravy, která se zabývá výradně problematikou znečišťování moří lodním provozem. Likvidace odpadu na lodi:

Pozn. odpad do moře nevyhazujeme v žádné vzdálenosti, odpad vyhazujeme do kontejnerů v marinách nebo kdekoliv na pobřeží.

Záchrana

Života

Lodi

POZOR! Přijmu-li hozené lano, souhlasím s odtažením. Loď bez posádky je lodí „opuštěnou“.