Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
meteorologie [01.02.2022 14:12]
Jakub Machalický
meteorologie [10.04.2022 11:03] (aktuální)
Jakub Machalický
Řádek 26: Řádek 26:
   * V noci zemský povrch ztrácí teplo vyzařováním, stává se chladnějším než vzduch, který se postupně ochlazuje   * V noci zemský povrch ztrácí teplo vyzařováním, stává se chladnějším než vzduch, který se postupně ochlazuje
 === Atmosférický tlak === === Atmosférický tlak ===
-  * Hydrostatický tlak působený tíhou vertikálního vzduchového sloupce, který sahá od hladiny moře (nebo od libovolné jiné sledované hladiny) až k horní hranici atmosféry.+  * Tlak působený tíhou vertikálního vzduchového sloupce, který sahá od hladiny moře (nebo od libovolné jiné sledované hladiny) až k horní hranici atmosféry.
   * V meteorologii udáváme v hPa, číselně rovno mbar.   * V meteorologii udáváme v hPa, číselně rovno mbar.
   * Normální atmosférický tlak je1013,25 hPa = 1013,25 mbar.   * Normální atmosférický tlak je1013,25 hPa = 1013,25 mbar.
Řádek 87: Řádek 87:
  
 === Níže / Výše === === Níže / Výše ===
 +
 +[[Vznik a vývoj cyklony|Vznik a vývoj cyklóny]]
  
   * Tlaková níže   * Tlaková níže
Řádek 263: Řádek 265:
     * Advekčně-radiační (maritimní/přímořská)     * Advekčně-radiační (maritimní/přímořská)
     * Frontální     * Frontální
 +
 +** Advekční mlha**
 +Advekční mlha vznikne tehdy, když se teplý vlhký vzduch přemístí nad studené zemské podloží. Při tomto přesunu se totiž teplý vzduch od studeného povrchu začne ochlazovat a pokud se ochladí až na teplotu rosného bodu nebo pod ni, dojde ke kondenzaci a vznikne mlha. Tento typ mlhy se vyskytuje hlavně na podzim a v zimě, kdy se nad chladnější pevninu přesouvají teplé a vlhké vzduchové hmoty od oceánu. Advekční mlha může být ve vertikálním směru vysoká i přes několik set metrů a zaniká hlavně díky změně synoptické situace. Pokud je během vzniku mlhy proudění u země příliš silné, může se mlha od povrchu odtrhnout a vznikne oblak typu stratus.
 +
 +Speciálními případy advekční mlhy je mlha pobřežní vznikající nad pevninou v přímořských oblastech, a advekční mořská mlha, která vzniká při přesunu vzduchu z teplejšího vodního povrchu nad chladnější.
 +
 +**Radiační mlha**
 +Radiační mlha vzniká jako důsledek radiačního ochlazování zemského povrchu. Od chladnějšího povrchu se pak ochladí i vzduch v hladinách přímo u země a pokud jeho teplota klesne na teplotu rosného bodu nebo pod ni, vznikne mlha. Aby mohla vzniknout radiační mlha, nesmí foukat příliš silný vítr, protože ten by ochlazující se vzduch opět promíchal se vzduchem teplejším a mlha by se tak neobjevila. Radiační mlha vzniká většinou v druhé polovině noci, kdy se již vzduch díky vyzařování zemského povrchu dost ochladil, a rozpouští se po východu Slunce, i když v zimě může vydržet klidně celý den.
 +
 +[[https://www.meteopress.cz/vysvetleni/jake-existuji-druhy-mlh/|Více o mlze]]
  
 === Déšť === === Déšť ===