Obsah

Plavební nauka

Kapitola sdružující všechno co jsme kdy chtěli a potřebovali vědět o lodích, zjednodušená pro základní plavbu.

Konstrukce lodí

Motorový člun / jachta:

Plachetnice

Motorový člun

Výtlak vs. přechod vs. skluz

Výtlačný režim plavby Výtlačný režim plavby je charakteristický tím, že délka vodorysky se zásadně nemění oproti stavu, kdy je plavidlo v klidu/stojí. U zádě plavidla se nevytváří prohlubeň, do které se noří záď plavidla, a tak nedochází k podélnému náklonu plavidla. U přídě se vytváří příďová vlna a nedochází k rozstřiku vody do stran.

Rychlost, kterou je plavidlo schopno plout ve výtlačném režimu plavby je závislá na délce plavidla, tvaru dna, hmotnosti plavidla a výkonu pohonné jednotky/motoru.

Při plavbě ve výtlaku je vliv hydrodynamického vztlaku zanedbatelný. Jeho vznik je závislý na tvaru dna a rychlosti plavby.

U plavidla konstruovaného pro plavbu v kluzu se hydrodynamický vztlak zvyšuje se vzrůstající rychlostí plavidla. Při plavbě ve výtlaku je tedy možné, že velké, těžké plavidlo popluje ve výtlaku vyšší rychlostí, než např. gumotextilní člun s relativně slabým motorem.

Přechodový režim plavby Tento režim plavby je charakteristický tím, že u zádě plavidla se vytváří výrazná prohlubeň, do které se zanořuje záď plavidla, plavidlo tak pluje v podélném náklonu, se zdviženou přídí. U přídě se nevytváří příďová vlna, plavidlo hrne vodu dnem. V místě, kde plavidlo hrne dnem vodu, se vytváří výrazná příčná vlna, u které začíná docházet k mírnému rozstřiku vody do stran. Plavidlo plující v přechodovém režimu již nepluje ve výtlaku.

Vliv hydrodynamického vztlaku se zvýšil, ale rychlost plavidla není dostatečná, aby plavidlo přešlo do plavby v kluzu.

V tomto režimu vytváří plavidlo největší vlny a může tak způsobovat nebezpečné vlnobití.

Plavba ve skluzu Díky své konstrukci, plochému dnu ve tvaru „V“, díky své rychlosti pluje plavidlo v kluzu. Oproti předešlému režimu se podélný náklon plavidla snížil, zmenšila se i prohlubeň u zádě plavidla a dochází k výraznému rozstřiku vody od přídě plavidla do stran.

Hydrodynamický vztlak vytlačil trup plavidla nad vodu a umožnil plavidlu klouzat.

Velkost vlny, kterou plavidlo vytváří je závislá na ponoru plavidla, podélním náklonu plavidla a tvaru dna, resp. na velikosti tvaru „V“ dna plavidla.

Jak trimovat motorový člun

Plachetnice

Takeláž

Soustava vybavení plachetnice, sloužící k přenosu síly větru na trup plachetnice a následnému pohybu požadovaným směrem. Skládá se z plachet, lan, ráhen, stěžňů a dalšího nezbytného vybavení.

Stěžeň

Vertikální kulatina, která nese oplachtění. Skrz stěžeň vede nahoru pohyblivé lanoví a řada kabelů obsluhující elektroniku a senzoru na vrcholu stěžně. Časté oplachtění rolované do stěžně.

Ráhno

Horizontální kulatina, připevněná pohyblivě ke stěžni. Ráhno slouží k upevnění plachty. V základním postavení cca pravý úhel. Skrz ráhno vede pohyblivé lanoví. Některé, spíše starší, lodě mají oplachtění rolované do ráhna.

Oplachtění

Na charterové lodi obvykle najdeme Hlavní plachtu a Kosatku. Za příplatek (okolo 100-250€) možnost Spinakr / Genakr.

Lanoví
Kování

Kovové části na lodi (na palubě a v podpalubí). Plní funkci bezpečnostní, spojovací, upínací či upevňovací.

Základní parametry lodi

Parametry plachet, polární diagram

Stabilita jachty

Příčná stabilita

Se stabilitou úzce souvisí Capsize screening formula popsaná výše. Různé plachetnice mají různé parametry. Obvyklá turitická plachtenice musí být překlopena o cca 15° pod hladinu, aby se převrátila. Po převrácení dojde k návratu do výchozí pozice (pokud není nadměrně zalita vodou a nezměnili se tím její vlasnosti). Pravděpodbně dojde k rozsáhlým škodám. Hezky popsáno na Lodních novinách.

Podélná stabilita

Jde o zanoření přídě něbo zádě. Dochází ke zkrácení vodorysky. Loď by měla být vždy vyvážená.

Směrová stabilita

Schopnosti lodi plout „rovně“. Loď bez rychlosti = neříditelná, kormidlo zabírá až od určité rychlosti. Snos větrem. Snor proudem. Kombinace sil.

Prop walk - pohyb zádě do strany v důsledku otáčení lodního šroubu, důležitý moment při nízké rychlosti než začne působit kormidlo. Levotočivý šroub posouvá záď do leva. Prop wash - nárazové nahnání proudu vody ze šroubu na kormidlo s následným otočením zádě v požadovaném směru.

Technicné a záchranné vybavení

Vyhláška č. 315/2000 Sb. Vyhláška Ministerstva dopravy a spojů o technickém a záchranném vybavení námořní jachty a prokazování způsobilosti k vedení námořní jachty. Je určeno zemí registrace lodi a případně upravena zákony výsostných vod.

Elektřina na lodi

Na dnešních lodích je elektřiny a lektroniky opravdu hodně. Řada lodi má již i elektromotory (ne těch co běžně půjčíme). Více elektroniky = více pohodlí = více potenciálních a hůře řešitelných problémů. Ideální je najít balanc mezi množstvím elektroniky a spolehlivostí, na jednoduché lodi lze řadu problém vyřešit samostatně.

Obvykle komponenty:

Méně obyvkle komponenty:

Plyn na lodi

Plyn na lodi se obvykle využívá na vaření. Plynové láhve jsou v dobře větrané skříňce v zadní části lodi. Přímo na láhvi je ventil. Dále rozvodem vede ke kuchyni, kde se nachází další ventil a konečně do sporáku nebo vařiče. Je velmi vhodné umístit také senzory úniku plynu. Ventily mohou být klasické nebo elektronické na dálku ovládané.

Údržba a kontrola motoru

Kontrola motoru by měla proběhnout před každou delší etapou na motor nebo aspoň každý druhý den. Ideální je tuto činnost delegovat.

Pro kontrolu slouží pomůcka: WOBBLE(S) (Wobble dle RYA, S doplněno navíc)

WATER | VODA

OIL | OLEJ

Pokud zjistíte některý z následujících jevů, zavolejte mechanika lodních dieselových motorů a motor nestartujte:

BELTS | ŘEMENY

BATTERY| STARTOVACÍ BATERIE

Pokud zpozorujete známky odvzdušnění a/nebo deformace krytu akumulátoru (vyboulení nebo praskliny), motor nestartujte. Ty mohou znamenat přebíjení nebo selhání článků uvnitř baterie, což s sebou nese vážná rizika (přehřátí, výbuch a požár, popálení kyselinou) a nejlépe je prozkoumat profesionálním lodním elektrikářem.

LIQUIDS | TEKUTINY

EXHOUST | VÝFUK

SOUND | ZVUK

Lana

Druhy lan

Přehled vlastností lan

Barvy lan (doporučení, nikoliv povinnost)

Péče

Uzly

Lodní smyčka - clove hitch: Nejčastěji používaný uzel na lodi. Rychle zavázatelný a rozvázatelný. Lze ho rozvázat i po utažení. Na vyvázání

Dračí smyčka – bowline knot: Nejčastěji používaný uzel na lodi. Rychle zavázatelný a rozvázatelný. Lze ho rozvázat i po utažení. Drží jen v tahu (může se vyklepat, když není pojistka). Na spojování a vyvazování

Bez dračí smyčky to nejde. Nutno umět uvázat „na něco“ a „kolem sebe“ nejlépe jednou rukou.

Vazákový uzel – cleat hitch: Nejčastěji používaný uzel na lodi. Rychle zavázatelný a rozvázatelný. Lze ho rozvázat i po utažení. Na vyvazování lodi

Refovací uzel – reef knot: Známý také jako ambulantní (neplést s křížovým). Po utažení se špatně rozvazuje. Rychle zavázatelný. Na spojování

Škoťák – sheet bend: Známý také jako škotová spojka. Lze udělat jednoduše z refovacího. Rychle zavázatelný. Drží jen v tahu (může se vyklepat). Pokud hodně rozdílné průměry spojovaných lan, doporučuje se zdvojit. Na spojování

Kontrola charterové jachty

Postup Checklist

Plavba

Příprava

Kontrola technického stavu

Kontrola

Činnosti

Připravenost

Role

Další doporučení:

Bezpečnost

Plyn

Salon/kuchyně

Paluba

Na palubě

Nafukovací člun

Oblečení

Poučení posádky o bezpečnosti

Lodní deník

Při plavbě na lodi pod českou vlajkou jej vyžaduje zákon. Přesněji Zákon o námořní plavbě, předpis č. 61/2000 Sb. Povinné listinné doklady námořního plavidla § 25.

Manévry s motorem

Zádí k molu - připlutí

Co dělat

Zásady

Zádí k molu - odplutí

Co dělat

Zásady

Přídí k molu - připlutí

Co dělat

Zásady

Přídí k molu - odplutí

Co dělat

Zásady

Bokem k molu - připlutí

Co dělat

Zásady

Bokem k molu - odplutí

Co dělat

Zásady

Přídí k bójce - připlutí

Co dělat

Zásady

Zádí k bójce - připlutí

Co dělat

Zásady

“Smykem” k bójce - připlutí

Co dělat

Zásady

Co dělat

Zásady

Můž přes palubu
  1. Ten kdo vidí člověka spadnout přes palubu nedělá nic jiného než na něj kouká, křičí a ukazuje na něj prstem
  2. Další nejbližší vyhazuje plovoucí zařízení, které je k dispozici (ne za účelem vytažení MOBa, ale aby měl na čem plavat)
  3. Paralelně kormidelník koordinuje posádku na obrat (de facto jediná situace, kdy slovo kordmidelníka je důležitější než kapitánovo)
  4. Na plotteru mačkám tlačítko MOB
  5. V zimě, v noci, mlze… zkrátka situaci, kdy existuje reálná šance, že nebudu člověka schopný vytáhnout volám May Day (může jít o minuty)

Typy manévrů

MOB – Kolečko proti větru (Quick stop m. – full crew) Postup

MOB – Kolečko proti větru (Lifesling m. – Short-h. crew) Postup

MOB – Ležatá osmička/90° (Reach-Tack-Reach) Postup

MOB – Postavení lodi do driftu (Heave-to) Postup

MOB – vyzvednutí na palubu Spolupracuje vs. je v bezvědomí?

  1. Mám kladkostroj – speciální/na otěži hlavní plachty
  2. Pasarelou, kterou přitáhnu na palubu vinšnou
  3. Navalit tonoucího do plachty a vytáhnout na palubu v plachtě
  4. Navalím tonoucího druhého člověka, který vleze do vody pod něj, další tahá z vody
  5. Chmat s překříženýma rukama a vytáhnutí tonoucího přes záď lodi
Kotvení

Zásady kotvení

Typy kotev Typy dna

Znalost a volba hloubky

Volba správného místa

Typy kotev Důležitý parametr u kotvy je typ a váha kotvy (a řetězu)

Kotva – postup kotvení
Kotva – postup odkotvení

Plachtění

Základní teorie proudění:

Trimování plachet 1

Jak plout na zadní vítr Jak plout na bořní vítr

Refování

Návětrnost / Závětrnost Pokud je kormidlo na středu a loď se samovolně stáčí proti větru, vyostřuje, je návětrná. Pokud se s kormidlem na středu stáčí po větru, odpadá, je závětrná. A pokud pluje stále rovně, pak je neutrální (vyvážená). Detailní vysvětlení

Zdánlivý / Skutečný vítr

Obrat proti větru a po větru Obrat proti větru („réčko“), tacking při kurzu proti větru:

Obrat po větru („Halza“), Jibe/Gybe při kurzu po větru:

Opuštění jachty, záchrana na moři

Požár

Materiál:

Hasicí přístroje:

Prevence

Záchranné vesty

Ideální stav je, kdy mají všichni na sobě vestu vždy. Pád do vody je často spojen s úderem do hlavy a potenciálním bezvědomím. Zachrané vesty jsou navržené tak, že i člověk v bezvědomí má obličej nad hladinou a neutopí se. Vesta by měla být ideálně v kombinaci s bezpečnostím úvazem.

Druhy vest

Dělení podle vztlaku

Vybavení vest

Značky vest

Odjištění samonafukovacích vest

Naplň je plynová cartridge (ne bombička a zvlášť na letišti mluvit o bombičce). Cestování s vestou letadlem má svá pravidla. Dle nařízení musí být umožňen vstup na palubu s vestou obsahující cartridge do 27g + každý cestující může mít s sebou náhradní. Reálně vě většině vest 150N+ je cartridge 32g. Proto platí doporučení:

Opuštění jachty – záchranný ostrůvek

Nenastupujte do záchranného ostrůvku, pokud bezprostředně nehrozí potopení lodi a vy jste neudělali vše potřebné pro zachránění na lodi Vybavení záchranného ostrůvku:

Co vzít s sebou do záchranného otrůvku při opuštění lodi – Grab bag

Další možné vybavení:

Postup Nenastupujte do záchranného ostrůvku, pokud bezprostředně nehrozí potopení lodi a vy jste neudělali vše potřebné pro zachránění na lodi

  1. Aktivuj EPIRB
  2. Vystřel padáčkové rakety (40Nm viditelnost)
  3. Teple se oblékni (použij TPS – Survival Suit, pokud máš)
  4. Zkontroluj všem nasazení záchranných vest
  5. Napij se, vem si prášky na mořskou nemoc
  6. Sbal Grab bag (vem do něj, co uneseš)
  7. Přečti si výbavu ostrůvku, přidej co uznáš za vhodné
  8. Vše připrav na rychlé opuštění lodi

Nikdy nenastupuj do záchranného ostrůvku, pokud to není nutné (ostrůvek může plout zatím za lodí)

Nasednutí lodi na dno – co dělat

Vážnost

Vyproštění lodi nakloněním

Užitečné aplikace

Na elektroniku nespoléhat - vše musím zvládnout i přo kompletní výpadku elektroniky.