Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
prvni_pomoc [06.03.2022 16:00]
Jakub Machalický
prvni_pomoc [19.04.2022 11:07] (aktuální)
Jakub Machalický [Problémy, které musím umět vyřešit]
Řádek 1: Řádek 1:
-====== První pomoc ====== +====== Laická první pomoc ======
-<WRAP center round important 60%> +
-Veškeré obsažené texty v této kapitole se odkazují na zdroje uvedené jinde a jedná se o souhrn pokynů k záchraně života. +
-</WRAP>+
 <WRAP center round info 60%> <WRAP center round info 60%>
 Každý má povinnost poskytnou první pomoc, pokud tím neohrozí sám sebe. Každý má povinnost poskytnou první pomoc, pokud tím neohrozí sám sebe.
 </WRAP> </WRAP>
-===== Příručka ČČK===== 
-[[https://www.cervenykriz.eu/files/files/cz/edicepp/ZPP_nahled.pdf|Zobrazit]] 
  
 ===== Kritické stavy ===== ===== Kritické stavy =====
Řádek 15: Řádek 10:
  
 Přivolejte záchrannou službu voláním linky 155 nebo 112, VHF Kanál 16 Přivolejte záchrannou službu voláním linky 155 nebo 112, VHF Kanál 16
-Zhodnoťte situaci z hlediska BEZPEČNOSTI a eliminujte rizika: vyndejte z kapsy (kde je běžně nosíte) gumové rukavice, oblečte si výstražnou vestu, vypněte proud atd. – podle konkrétní situace;+Zhodnoťte situaci z hlediska BEZPEČNOSTI a eliminujte rizika: vyndejte z kapsy (kde je běžně nosíte) gumové rukavice, vypněte proud atd. – podle konkrétní situace;
 Podívejte se na postiženého. Pokud chodí, dýchá bez zřetelné námahy a silně nekrvácí, uklidněte jeho i sebe – nejde pravděpodobně o bezprostředně kritický stav (což samozřejmě neznamená, že se situace nemůže každým okamžikem změnit). Podívejte se na postiženého. Pokud chodí, dýchá bez zřetelné námahy a silně nekrvácí, uklidněte jeho i sebe – nejde pravděpodobně o bezprostředně kritický stav (což samozřejmě neznamená, že se situace nemůže každým okamžikem změnit).
 Pokud tomu tak není, řešte kritické poruchy v tomto pořadí: Pokud tomu tak není, řešte kritické poruchy v tomto pořadí:
Řádek 30: Řádek 25:
 Pokud je po ruce defibrilátor (AED – přístroj pro obnovení činnosti srdce pomocí elektrického výboje), použijeme jej. Pokud je po ruce defibrilátor (AED – přístroj pro obnovení činnosti srdce pomocí elektrického výboje), použijeme jej.
 Resuscitaci, pokud možno, vůbec nepřerušujeme. Ukončíme ji pouze tehdy, pokud začne postižený reagovat nebo normálně dýchat, případně z důvodu úplného vyčerpání zachránců. Pokud je na místě zdravotník, nebo zachránce vycvičený v poskytování dýchání z úst do úst, může kombinovat komprese hrudníku s vdechy v poměru 30:2. Jeden vdech by měl trvat cca 1 sekundu a jeho objem by měl být takový, aby bylo zřetelně vidět zvedání hrudníku. Dýchání z plic do plic není třeba provádět, pokud trvají (případně se v průběhu resuscitace objeví) účinné lapavé nádechy. Tyto ojedinělé, „lapavé“ nádechy ale nesmí být důvodem pro přerušení nebo dokonce ukončení resuscitace! Resuscitaci, pokud možno, vůbec nepřerušujeme. Ukončíme ji pouze tehdy, pokud začne postižený reagovat nebo normálně dýchat, případně z důvodu úplného vyčerpání zachránců. Pokud je na místě zdravotník, nebo zachránce vycvičený v poskytování dýchání z úst do úst, může kombinovat komprese hrudníku s vdechy v poměru 30:2. Jeden vdech by měl trvat cca 1 sekundu a jeho objem by měl být takový, aby bylo zřetelně vidět zvedání hrudníku. Dýchání z plic do plic není třeba provádět, pokud trvají (případně se v průběhu resuscitace objeví) účinné lapavé nádechy. Tyto ojedinělé, „lapavé“ nádechy ale nesmí být důvodem pro přerušení nebo dokonce ukončení resuscitace!
 +
 +===== Příručka ČČK=====
 +[[https://www.cervenykriz.eu/files/files/cz/edicepp/ZPP_nahled.pdf|Zobrazit]]
  
 ===== První pomoc na moři ===== ===== První pomoc na moři =====
Řádek 77: Řádek 75:
   * Správné tempe dle písničky "rolničky, rolničky" 100-120 za minutu   * Správné tempe dle písničky "rolničky, rolničky" 100-120 za minutu
   * Vždy nejprve kontroluju průchodnost dýchacích cest. Zapadly jazyk obvykle vypadně zakloněním hlavy, případně lehkým tlakem na kořen jazyka z vnějšku)   * Vždy nejprve kontroluju průchodnost dýchacích cest. Zapadly jazyk obvykle vypadně zakloněním hlavy, případně lehkým tlakem na kořen jazyka z vnějšku)
 +===== Lékarnička =====
  
 === Polohy === === Polohy ===
Řádek 94: Řádek 93:
  
 === Neprůchodnost dýchacích cest === === Neprůchodnost dýchacích cest ===
 +Dušení, kašlání.
 +[[https://skoleniprvnipomoci.cz/vyukovy-portal/obstrukce-dychacich-cest-spravna-prvni-pomoc/|Gordonův manévr]]
 +[[https://www.komorazachranaru.cz/aktualita/jak-spravne-provadet-heimlichuv-hmat-vysvetluje-mudr-jiri-pokorny-ph-d|Heimlichův hmat]]
 +[[https://www.prvnipomoczive.cz/duseni-jak-poskytnout-prvni-pomoc-pri-vdechnuti-ciziho-telesa/|První pomoc]]
  
 +  * Kontrola dýchacích cest
 +  * Povzbuzovat ke kašli v předklonu - těleso musí vypadnout samo.
 +  * Nevyndávat předmět naslepo
 +  * Viz. resuscitace.
 === Zástava dechu dýchání z plic do plic, nepřímá srdeční masáž, zásady resuscitace dítěte; === === Zástava dechu dýchání z plic do plic, nepřímá srdeční masáž, zásady resuscitace dítěte; ===
 +  * Viz resuscitace
 +=== Šok ===
 +Šok je život ohrožující stav, kdy organismus trpí nedostatkem kyslíku a živin, většinou v důsledku větší ztráty krve – nejčastěji příčinou vnitřního krvácení.
  
-=== Šok, bezvědomí; ===+  * Autotransfůzní poloha 
 +  * Hledání a případně odstranění příčiny 
 +  * Volání o pomoc
  
-=== Krvácení, popálení a poleptání, úrazy elektrickým proudem===+[[https://www.stefajir.cz/sokove-stavy|Detaily]] 
 + 
 +== Anafylaktický šok== 
 +Jde o častou a vysoce nebezpečnou variantu šoku. Vzniká alergickou reakcí, při které tělo přehnaně reaguje na alergen. Jedná se o alergie na hmyzí bodnutí, alergii na lék podaný injekčně, nebo při potravinových alergiích. Postižený začne otékat, zužují se průdušky a člověk umírá na udušení a zástavu srdce. Vznikají otoky v místě bodnutí, celotělový otok je nejdříve vidět na víčkách, zarudlá horká kůže, svědění (na začátku reakce), dušnost a sípavé dýchání, mžitky před očima a ztráta vědomí. Pokud už k anafylaktickému šoku dojde, je nutné poskytnout postiženému první pomoc. Nejdůležitější je, aby taková pomoc byla včasná. 
 + 
 +  * Volat okamžitě pomoc. 
 +  * Povolit postiženému oděv tak, aby mohl dobře dýchat. 
 +  * Pokud je při vědomí nechat sedět s oporou zad, v bezvědomí položit na záda a přizvednout končětiny na asi 30 cm. 
 +  * Pokud má postižený laickou injekční stříkačku s adrenalinem – EpiPen, AnaPen – možné ji podat (alergici s prudkými reakcemi ji u sebe mají). 
 +=== Bezvědomí === 
 +**Vždy život ohrožující stav!** 
 +  * Úrazové příčiny: 
 +    * Úraz hlavy 
 +  * Neúrazové příčiny: 
 +    * Epilepsie, opilost, hypoglykemie 
 +    * Úpal, Úžeh 
 +    * Podchlazení 
 + 
 +  * Pokud dýchá 
 +    * Stabilizovaná poloha 
 +    * Řešení příčiny 
 +  * Nedýchá 
 +    * viz resuscitace. 
 +  * Vždy volám / vyhledám pomoc. 
 +  * Až do chvíle odborné pomoci sleduji stav pacienta a případně resuscituji. 
 +=== Krvácení === 
 +Tepenné (Větší tlaksvětlá krev) nebo žilní krvácení (menší tlak, tmavší krev) 
 +  * Zastavení krvácení přímým tlatkem v místě rány prstem 
 +  * Dezinfekce (pozor na alergii na jód) 
 +  * Sterilní krytí, tlakový obvaz. Pokud jedna vrstva tlakového obvazu protéká, dávám další do kříže. Při převazu nikdy nesundávám spodní vrstvu. 
 +  * Vyvíšit místo krvácení (zvednou ruce, nohy pokud jsou zdrojem), stisknout tlakové body (místa, kde je jen jedna kost tepna) 
 +  * Škrtidla je v naprosto krajních případech, uvolňovat po cca 15 min. Velké riziko ztráty zaškrcené končetiny. 
 +=== Popálení === 
 +Přímé působení tepla, stupně: 
 +  - Zrudnutí 
 +  - Pochýře 
 +  - Hlubší poškození až zuhelnatění 
 + 
 +život ohrožující stav je u dospělého 10-15 % a u dítěte 3-5 %. (pomůcká 1 % odpovídá dlani s prsty pacienta) 
 +Po bezprostředním působením tepla se stav nadále "neviditelně" zhoršuje, finální stav je až cca 3. den. 
 +  * Chlazení všemi dostupnými prostředky (ne přímo slanou vodou, ale studenou slanou vodou třeba přes igelit). Chladit dokud nepřestane pálit (ale nepodchladit) 
 +  * Pochýře nechat být, oblečení obstříhnout a ne strhnout 
 +  * Desinfekce, sterilní obvázání, léky proti bolesti 
 +=== Omrzliny === 
 +Opak popálenin. Stejná péče jako u popálenin, jen neochlazovat, ale velmi pomalu a postupně prohřívat. 
 + 
 +=== Poleptání === 
 +Poleptání je poškození kůže nebo sliznice způsobené nějakou žíravinou. Nejčastěji se jedná o kyseliny či zásady (louhy). Téměř vždy vyžaduje poleptání odborné vyšetření a ošetření ve zdravotnickém zařízení. Poleptání kůže způsobuje poškození kožního krytujeho deformitu případně infekci. Při postižení oka hrozí trvalá ztráta zraku. Při požití dochází k závažným poraněním trávicího, někdy i dýchacího ústrojí. 
 +Při poskytování první pomoci dbejte na svojí bezpečnost. Používejte ochranné rukavice a snažte se postupovat tak, aby Vás voda z oplachu nezasáhla. Pokuste se zjistit, čím se pacient poleptal, aby bylo možné následně přesně zacílit léčbu. 
 + 
 +  * První pomoc při zasažení kůže: 
 +    * Zabraňte dalšímu působení žíraviny, sundejte zasažený oděv. 
 +    * Sundejte případné šperky, hodinky apod. 
 +    * Zasažené místo dlouho (alespoň 10 minut) oplachujte tekoucí vodou tak, aby odtékající voda nestékala na nezasažené části. 
 +    * Poranění zakryjte sterilním hotovým obvazem. 
 +    * Neutralizaci rozhodně nedoporučujeme vzhledem k tomu, že téměř nikdy přesně nevíte jakou konkrétní žíravinou a v jaké koncentraci a množství jste se poleptali. 
 +  * První pomoc při zasažení oka: 
 +    * Oko dlouho (alespoň 10 minut) vyplachujte studenou tekoucí vodou od vnitřního koutku k vnějšímu, aby nedošlo k zasažení druhého oka. 
 +    * Nikdy neprovádějte neutralizaci. 
 +    * Pokud je dostupný, můžete použít specializovaný roztok pro výplach očí. 
 +  * První pomoc při požití žíraviny: 
 +    * Vypláchněte pacientovi ústa vodou. 
 +    * Dejte pacientovi vypít cca 2 dcl vody. Ne více. Při vážném poleptání hrozí proděravění trávicího traktu. Nepodávejte žádné jídlo, léky apod. 
 +    * Nikdy nevyvolávejte zvracení, došlo by k dalšímu poškození sliznic. 
 + 
 +=== Úrazy elektrickým proudem === 
 +Na lodi nalezneme obvykle obvody pouze do 12V, které nejsou výrazně nebezpečné a mohou způsobit popáleniny. Nebezpečný je střídavý proud (v marině, na molu, inverter,..). Ovlivňuje rytmus srdce. 
 +  * Před poskutnutí pomoci odpojit okruh nevodivým předmětem 
 +  * Pokud postižený nedýchá, viz resuscitace 
 +  * Pokud dýchá řeším popáleniny, viz popáleníny 
 +  * Pokud jde o střídavý proud, vždy vyhledat lékařskou pomoc a sledovat stav až do předání odborníkům
  
 === Zlomeniny === === Zlomeniny ===
 +Otevřené a uzavřené. Křupání, změna tvaru, nepřirozená hybnost, otok, bolest, modřina.
  
 +  * Fixace dvou okolních kloubů.
 +    * Otevřená zlomenina: nejprve ošetření ran a fixace.
 +  * Pokud je to možné fixovat v lehkém tahu, pacientovi by se mělo ulevit jakmile se zlomené části přestanou navzájem dotýkat.
 +    * Využit vše dostupné: dlahy, pádla, háček,.. cokoliv pevného a rovného.
 +  * Postiženého do pohodlné polohy, zamezit zhoršení stavu nevhodným pohybem.
 +  * Podat léky proti bolesti, nepodávat alkohol.
 === Podvrtnutí a vymknutí kloubu === === Podvrtnutí a vymknutí kloubu ===
- + Lidé, kteři na toto trpí jsou často sami schopni sami nebo s pomocí vyřešit. Podvrtnutí - kloub vyskočil a vrátil se, vymknutí - nevrátil se a je třeba řešit. 
 +  * Znehybnit, ledovat, léky proti bolesti 
 +  * Nutnost vrácení kloubo na své místo lékařem
  
 === Poranění lebky, === === Poranění lebky, ===
- +  * Bezpečnost. Stejně jako jindy, než začnete poskytovat první pomoc, zajistěte si vlastní bezpečnost. Sem řadíme i nasazení rukavic, je-li to možné. 
 +  * Poloha. Pokud je zraněný při vědomí, je ideální poloha se zvýšenou horní polovinou těla. V případě, že je v bezvědomí je situace jiná a postupujeme jako u klasického bezvědomí. 
 +  * Kontrola vědomí, jednoduché otázky kontrola paměti. V případě zmatenosti, ztráty paměti apod. neotálet a zajistit okamžitou pomoc. 
 +  * Postiženého neustále hlídat, kdykoliv se může znenadání zhoršit. 
 +  * Pokud se nejedná o úplnou trivialitu (boule o strop), měl by být postižený vždy dopravem na kontrolu odborníkem a podle vážnosti volat okamžitou pomoc. 
 +  * Tepelný komfort. Zajistěte tepelný komfort pacienta. Přehoďte přes něj svou mikinu, izolujte ho od studené země nebo použijte izotermickou fólii. 
 +  * Zástava krvácení. Na hlavně se nesetkáte s masivním krvácením. Pouze pokud to čas dovolí, můžete krvácející rány překrýt. Krvácení z hlavy nebývá život ohrožující (silné prokrvení). 
 +  * Pozor na přidružená poranění páteře.
  
 === Poranění páteře === === Poranění páteře ===
 +Pády z výšek nebo nárazy ve velkých rychlostech, autonehody, úrazy při sportu údery na záda. Na úraz páteře navádít mechanismus úrazu, např. pád z výšky, bolest v místě poranění zad, poraněný se nemůže hýbat, pod místem poranění necítí dotyky
 +je-li poraněný po úrazu v bezvědomí, podle mechanismu úrazu raději poranění páteře a míchy předpokládej, předejití tak možnému zhoršení stavu při pohybování s poraněným
 +Poraněný je při vědomí:
 +  * Nehýbat s ním, ponechat v poloze ve které je až do možnosti odborné pomoct. Zabezpečit okolí od dalšího nebezpečí.
 +  * Uklidnit poraněného.
 +  * Pokud je to naprosto nezbytně nutné pro předejití např. utopení, pak maximálně zafixovat poranéného ještě před pohybem, nepohybovat krkem a končetinami, pohyb v ose těla.
 +Poraněný je v bezvědomí:
 +  * Dýchá normálně – ponechat ho v poloze, ve které se nachází, nehýbat s ním, sledovat ho do příjezdu zdravotnické záchranné služby
 +  * Nedýchá normálně – resuscitace, zabezpečení základních životních funkcí je nejdůležitější
  
-=== Poranění hrudníku a břicha ===+=== Poranění břicha === 
 +O zavřené neboli kryté poranění břicha se jedná tehdy, když nedošlo k perforaci břišní dutiny. K zavřenému poranění břicha dochází nejčastěji při pádu, nárazu nebo kopnutí. Může jít o vážný, život ohrožující stav, i když viditelné projevy jsou na první pohled minimální.
  
 +Příznaky zavřeného poranění břicha:
 +  * nemusí být na první pohled patrné
 +  * na břiše může být třeba jen modřina
 +  * objevuje se silná bolest břicha
 +  * většinou i nucení na zvracení nebo zvracení
 +  * pokud došlo k vnitřnímu krvácení, dochází k rozvoji šoku.
 +  * příznaky šoku jsou bledost, studený pot, slabě hmatný tep, zrychlené dýchání, zmatenost nebo netečnost, případně spavost.
 +  * postižený zaujímá polohu klubíčka, která ulevuje od bolesti
 +  * Pokud je břišní svalstvo výrazně napnuté a bolest při doteku je silná, s největší pravděpodobností se jedná o vnitřní krvácení.
  
-=== Poškození teplem ===+První pomoc při poranění břicha – zavřené zranění 
 +  * Neprodleně voláme pomoc. 
 +  * Pokud je postižený při vědomí, necháme jej ve skrčené poloze. Pokud to není nezbytně nutné, nemanipulujeme s ním! 
 +  * Nepodáváme postiženému žádné jídlo, nápoje ani léky. 
 +  * Pravděpodobně bude nutné provést protišoková opatření – postiženého uklidňujeme, hovoříme s ním a zajistíme mu teplo a klid. 
 +  * Postiženého stále kontrolujeme, především jeho základní životní funkce. 
 +  * Pokud postižený upadá do bezvědomí, nepravidelně dýchá, nebo dochází k úplné zástavě dechu, musíme zahájit resuscitaci, kterou provádíme až do příjezdu záchranářů, pokud je to nutné.
  
-=== Poškození chladem ===+Otevřená poranění břicha 
 +V případě viditelného zranění, při kterém došlo k perforaci břišní dutiny, se jedná o tzv. otevřené poranění břicha. Nejčastěji bývá způsobeno bodnutím, řeznou či střelnou ranou, pádem na ostrý předmět nebo při autonehodách. Důležité je si uvědomit, že i rána, která nevypadá zvenku příliš závažně, může v břiše zasáhnout důležitý orgán. I drobné poranění se tak může stát život ohrožujícím. 
 + 
 +Příznaky otevřeného poranění břicha 
 +  * viditelná rána v břiše 
 +  * krvácení 
 +  * cizí těleso zabodnuté do břišní dutiny 
 +  * bolest a poloha postiženého na boku 
 +  * rozvoj šoku 
 +První pomoc při poranění břicha – otevřené zranění 
 +  * Neprodleně voláme pomoc. 
 +  * Postiženého šetrně uložíme na záda (pokud pro bolesti není možné zraněného polohovat, snažíme se jej nechat v pro něj nejvýhodnější poloze) 
 +  * V případě masivního krvácení přiložíme silnou odsávací vrstvu a stlačíme holou dlaní 
 +  * Při mírném krvácení z rány stačí sterilní krytí 
 +  * Cizí předmět v ráně fixujeme v břišní stěně – nikdy předmět nevytahujeme, ani s ním nehýbeme! (předmět v ráně blokuje rozvoj masivního krvácení) 
 +  * Pokud došlo k výhřezu orgánů, ničeho se rukama nedotýkáme, sterilně kryjeme, vhodné je sterilní krytí namočit v čisté vodě a udržovat jej vlhké, nikdy neobvazujeme obinadlem dokola kolem těla. 
 +  * Provádíme protišoková opatření - postiženého uklidňujeme a zajistíme teplo 
 +  * Postiženého kontrolujeme, zda je při vědomí 
 +  * Pokud postižený upadá do bezvědomí, nepravidelně dýchá, nebo dochází k úplné zástavě dechu, musíme zahájit resuscitaci, kterou provádíme až do příjezdu záchranářů. 
 + 
 +Poranění břicha s přidruženým poraněním pánve 
 +Poměrně často se můžeme setkat s tím, že s poraněním břicha dojde i k poranění pánve, resp. ke zlomenině pánevních kostí. K tomu může dojít silným stlačením spodní části břicha a pánve. Poranění pánve může být také příčinou nebezpečného vnitřního krvácení s významnou ztrátou krve. I v tomto případě přivolejte odbornou první pomoc bez váhání. 
 + 
 + 
 +=== Poranění hrudníku === 
 +Stlačení hrudníku, náraz na hrudník, pád z výšky, otevřená poranění hrudníku (např. bodnutí ostrým předmětem, střelná poranění) 
 +Příznaky: 
 +  * bolest na hrudi 
 +  * obtížné dýchání, pocit nedostatku vzduchu, promodrání kůže 
 +  * rána na hrudníku (při současném poranění plíce může rána bublat) 
 +  * rozvoj šokového stavu (při vnitřním krvácení do hrudníku), selhávání oběhu 
 +První pomoc: 
 +  * uložit poraněného do polohy v polosedě, umožnit mu zapřít se rukama 
 +  * zdravotnickou záchrannou službu volatj při závažném poranění, dušnosti či krvácení 
 +  * při podezření na otevřené poranění hrudníku – pneumotorax – ponechat ránu otevřenou, případně ji překrýt prodyšným obvazem, např. gázou 
 +  * z rány nikdy nevytahovat cizí tělesa 
 +  * zajistit poraněnému tepelnou pohodu (zabalením do izotermické fólie či do deky, zajisti jeho izolaci od země)  
 +  * sledovat stav poraněného, řešit případné komplikace
  
 === Tonutí === === Tonutí ===
 +Důležitá je prevence, a to zejména hlídání dětí při koupání. Pozor dejte také na požívání alkoholu a skoky do neznámé vody.
 +  * Po vytažení z vody zahájit resuscitaci :
 +  * Volat o pomoc
 +  * Na moři (slané vodě) vždy vyhledat odbornou pomoc, pokud není v dostahu okamžitě, tak nepřetřžitě sledovat stav pacienta i kdyby se cítil dobře
 +    * Nebezpečí druhotného tonutí. 
 +    * Sladka voda se v plicích postupně vstřeba, slaná voda naopak nutí vytvoření další tekutiny v plicích. 
 +    * Člověk se tedy může utopit ve vlastní tekutině. Opakovaně resuscitovat v případě nutnosti.
 +    * Zajistit tepelný komfort.
  
 +[[https://www.prvnipomoczive.cz/prvni-pomoc-pri-tonuti/|Více informací]]
 === Mořská nemoc === === Mořská nemoc ===
 +Kinetóza nebo také nemoc z pohybu je fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu systémem určení polohy ve vnitřním uchu nesouhlasí s vizuálními vjemy. Příznakem kinetózy může být závrať, vyčerpání či zvedání žaludku. 
 +Mořská nemoc se dřívě či později objeví u každého v různých formách (lehká nevolnost až touha umřít).
 +Klíčové je mořské nemoci předcházet. První den plavby neplánovat na velkých vlnách. Mít dostatek pití a jídla, Nemít kocoviny, fyzickou i psychickou pohodu a dostatek spánku. Placebo efekt funguje výborně.
 +V případě propukající mořské nemocí je výborným pomocníkem nějaké zaměstnaní - nejčastěji postavit za kormidlo, vnimat pohyb. Na palubě s rozhledem je každému lépe než v podpalubí. Poloha v leže poskytuje úlevu.
 +Umístění co nejblíže těžišti lodi, kde dochází k nejméně pohybu rovněž může pomoci.
 +Před plavbou jako prevence funguje travel gum, kinedryl, torecan, léky s výtažky ze zázvoru, zázvor jako takový. Je potřeba cca 30 minut před vyplutím.
  
 +Pokud nemoc propukne a výše uvedené nepomáhá pak lze podat čípky, tablety by postižený vyzvracel. Je třeba dohlédnout, aby nedošlo k dalšímu ohrožení (např. pádu přes palubu). Zvracení je okamžité, ale částo krátkodobá úleva. Občas nezbyde nic jiného než podat kýbl. Stání na pevné zemi poskytne téměř okamžité vyléčení a často se nemoc už nevrátí.
  
 +[[https://oceanservice.noaa.gov/facts/seasickness.html|NOAA]]
 === Tropické infekce a intoxikace === === Tropické infekce a intoxikace ===
  
 === Nebezpeční mořští živočichové === === Nebezpeční mořští živočichové ===
 +== Ježci ==
 +Jed ja založen na bílkovině, která se rozpada (=přestává působit) při teplotě už cca 40-45C. Teplá voda s octem nebo citronem (pomer s octem 1:1)
 +Co lze odstranit pinzetou, pozdejsi bolestive lze "vymasirovat" s pouzitim olivoveho oleje, citronu.
 +Dezinfikovat, v případě vážnějšího poranění vyhledat pomoc.
 +== Medúzy==
 +Chránit se - na ošetření si vzít rukavice nebo oplachovat "z dálky".
 +Opláchnotu SLANOU vodou, octovým či alkoholovým roztokem.
 +Chapadla odstranit, seškrábat, oholit
 +Zahřívat cca půl hodiny při teplotě cca 45C.
 +
 +
 +== Jedovaté ryby==
 +Nutné se informvoat o rybách v dané oblasti.
 +Poradnění obvyklě lokální, ale velmi bolestivé. Důsledek je málátnost, zaživací potíže, poruchy vědémí, oběhu, dechu.
 +Co nejdříve vystavit vysoké teplotě, horká voda, fén. Léky na bolest. Pokud si nejsem jistý, že daný živočich není nebezpečný, pak vždy vyhladat pomoc.
 +
 +
 +
 +
  
 === Otravy === === Otravy ===
 +
 +== Alkohol ==
 +Euforické stadium - prodloužení reakce, porudchy koordinace, rovnováhy, necití bolest
 +Narkotické stadium - Útlum mozku, útlum dýchání., Riziko vdechnutí zvratků, prochladnutí a další poranění
 +
 +"Postiženého" sledovat, být připraven zasáhnout. V bezvědomí stabilizovaný poloha.
 +== Cannabis ==
 +Bezstarostnost až letargie, poruchy vnímání, halucinace, deprece psychózy a apatie.
 +V kombinaci s alkoholem se může stát skoro cokoliv.
 +"Up and down"
 +Sledovat a zabránit sekundarním poradněním.
 +== Amfetaminy ==
 +(pervitin, extáze)
 +Tachykardie, třes, psychické poruchy, kardiální selhání.
 +Uklidnit postiženého, hlídat, přivolat pomoc.
 +
  
  
-=== Náhlé břišní příhody === 
  
  
 === Průjmové stavy === === Průjmové stavy ===
 +Dbejte na dostatečný přísun tekutin – vhodné jsou minerálky a džusy
 +Po hladovění postupně nedráždivá dieta – suché pečivo, osolená rýže, jogurty, banány, postupně dušené či vařené maso ad.
 +Užívejte aktivní uhlí (Carbo medicinalis aj.) 2–5 tablet 3–4× denně, Endiaron 3× denně 1 tabletu nebo Smecta 1–3× denně, na úpravu střevní mikroflóry Hylak Forte 3× denně 2 ml.
 +Při horečkách, známkách dehydratace (suché sliznice, rychlý, slabý puls) nebo velmi vysoké četnosti vodnatých stolic a zvracení vyhledejte lékaře.
 +
 +Použít hydratační roztok z lékarný. Lze přípravit:
 +  * 1l vody
 +  * 1 lžička soli
 +  * 5 lžiček cukru
 +  * Volitelně 1 lžička jedlé sody, vymačkaný citrusový plod
 +
 +
 +=== Náhlé interní stavy, Bolesti břicha ===
 +
 +
 +== Kolikovité bolesti ==
 +Ledviny, žlučník, průjmy.
 +Střídavě slabší a silnější bolest, teplota, nevolnost, zvracení.
 +Chladit postižená místa. Opatrně s léky na bolest - skryjí zhoršující se stav.
 +Vždy vyhledat lékaře.
 +
 +== Záněty ==
 +Postižený se sám choulí do klubíčka - v této poloze úleva. Teplota, nevolnost i zvracení.
 +Ledovat, vyhledat lékaře.
 +== Epilepsie ==
 +Křeče celého těla, většinou odezní samy.
 +Postižený ví, že je epileptik, být na to připraven. 
 +Často poznají sami, že na ně jde záchvat.
 +Po záchvatu podat tekutiny a zabránit poranění pádem apod.
 +Nic jíného nedělat, nic nestrkat a nevyndáva z úst.
 +
 +== Závažné interní stavy ==
 +[[https://eforms.zpmvcr.cz/jforum/posts/list/75.page|Popsáno zde]]
 +
 +== Kčečové stavy ==
 +Může  být v důsledku úpalu, úžehu. Zjistit a řešit primární přičinu. Doplnit vitamíny a minerály
 +== Nemoci srdce ==
 +Nemocný obvykle ví, že je nemocný. Doptat se jaké potřebuje léky.
 +Bolesti ve střední části hrudníku, zhoršené dýchaání.
 +Postiženého zklidnit, poloha v sedě, být připraven na resuscitaci.
 +== Astma ==
 +Psychosoamtické. Na moři nepravděpodobná přítomnost jiných spouštěčů než stres.
 +Postižený nemůže vydechnout. Zklidnit postiženého, podat léky.
 +Úlevová poloha v sedě s lokty opřenými o kolena - díky tomu lze plně zapojit dýchací svaly.
 +
 +
  
  
-=== Náhlé interní stavy === 
  
 === Srdeční infarkt === === Srdeční infarkt ===
 +Infarkt srdce je následek ucpání věnčitých tepen vyživujících srdce. Část srdce se nedokysličuje, čímž dochází k poruše její činnosti. (Infarkt myokardu) S prodlužující se dobou trvání infarktu se zvyšuje rozsah poškození srdce a riziko náhlé zástavy oběhu. 
  
 +Nejzávažnější příčinou bolestí na hrudi je srdeční infarkt, který může vyústit v náhlou zástavu oběhu a vyžaduje neodkladné odborné ošetření. Rozlišení dalších příčin bolestí na hrudi nemá v první pomoci význam. Při každém podezření na infarkt přistupujte k dotyčnému tak, jako by ho opravdu měl. Charakteristickým příznakem infarktu je svíravá, palčivá či tlaková bolest lokalizovaná za hrudní kostí. Může vyzařovat do horních končetin, krku, dolní čelisti či mezi lopatky. Mezi další příznaky řadíme dušnost, bledost, opocenost, pocit na zvracení, zvracení a strach o život.
 +
 +Volejte pomoc VHF, telefon,.. . S každou minutou dochází k většímu poškození srdce, proto jednejte rychle a bez prodlevy volejte záchrannou službu.
 +Nechte dotyčného zaujmout polohu v polosedě. Uvolněte tísnící oděv zejména kolem krku a pasu. Zajistěte přívod čerstvého vzduchu.
 +Zabraňte dotyčnému v pohybu. Při zvyšující se fyzické námaze se poškození srdce jen zhoršuje. 
 +Zeptejte se jestli užívá nějaké léky na srdce - kardiaci obvykle vědí co mají dělat. Pokud dotyčný nemá alergii na Acylpirin lze podat jednu tabletu (rozdrit nebo rozkousat pro rychljší účinek)
 +Nedávejte nic jíst ani pít.
 +Poskytněte dotyčnému psychologickou podporu. Každý bude mít v takové situaci strach o život. Zkuste postiženého uklidnit tím, že pomoc už je na cestě.
 +Buďte připraveni na nejhorší. Nejzávažnější komplikací srdečního infarktu je zástava srdce. Největší riziko náhlé srdeční zástavy je v prvních hodinách po začátku obtíží. (Bolest na hrudi — podezření na infarkt, 2013) Dotyčného pravidelně kontrolujte, zda je při vědomí a dýchá. Pokud ztratí vědomí a přestane dýchat normálně, zahajte resuscitaci.
 +
 +[[https://www.kurzs.cz/prvni-pomoc-infarkt|Více informací]]
 === Cukrovka === === Cukrovka ===
 +Člověk s cukrovkou o své nemoci ví a je potřeba se s tímto faktem seznámit. Cukrovka se vyvíjí postupně a relativně pomalu, první vážná přihoda bez předešlých příznáků a podchycení je nepravděpodobná. Problém je buď moc cukru nebo málo cukru. Vysoký cukr nelze bez měření jednoznačně identifikovat a zároveň není okamžitě ohrožující. Proto se postupuje vždy jako při nízkém cukru a řešení je: podat cukr. Pokud je postižený v bezvědomi tak pod jazyk. Při vědomý lépe ve formě tekutin.
  
 +Seznamte se s tím, jaké léky může dotyčný potřebovat, kdy je aplikuje, jaké použivá metody pro měření cukru. V případě intenzivních zážítku může inzulin nebo jiné léky opomenout, není od věci případně připomenout.
 +
 +=== Ošetření běžné rány===
 +Dezinfekce - pokud není alrgie na jód tak Betadine.
 +Sterilně zakrýt. obvaz, znehybnění postižené části.
 +Při větším krvání autotransfúzní poloha.
 +Při prokrvácení obvazu nikdy nesundávat spodní vrstvu, ale přidávat další.
 +Masivní krvání řešit okamžitou kompresí.
 ==== Přivolání pomoci, příprava postižného k transportu. ==== ==== Přivolání pomoci, příprava postižného k transportu. ====
 +Součástí kurzu na vysílačku - ohrožení života je volání MAY DAY.
 +V případě, že potřebujeme radu, nebo připravenou pomoc na břehu lze využit PAN PAN (MEDICAL).
 +Postižený by neměl 2h před možným zákrokem příjmat tekutiny a 6h jídlo. Měl by být maximálně stabilizovaný, zahřáty dle možnosti k dispozici.
 +Zlomeniny bezpečně zafixované.
 +