Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
prvni_pomoc [11.03.2022 11:34]
Jakub Machalický
prvni_pomoc [19.04.2022 11:07] (aktuální)
Jakub Machalický [Problémy, které musím umět vyřešit]
Řádek 1: Řádek 1:
-====== První pomoc ======+====== Laická první pomoc ======
 <WRAP center round info 60%> <WRAP center round info 60%>
 Každý má povinnost poskytnou první pomoc, pokud tím neohrozí sám sebe. Každý má povinnost poskytnou první pomoc, pokud tím neohrozí sám sebe.
Řádek 10: Řádek 10:
  
 Přivolejte záchrannou službu voláním linky 155 nebo 112, VHF Kanál 16 Přivolejte záchrannou službu voláním linky 155 nebo 112, VHF Kanál 16
-Zhodnoťte situaci z hlediska BEZPEČNOSTI a eliminujte rizika: vyndejte z kapsy (kde je běžně nosíte) gumové rukavice, oblečte si výstražnou vestu, vypněte proud atd. – podle konkrétní situace;+Zhodnoťte situaci z hlediska BEZPEČNOSTI a eliminujte rizika: vyndejte z kapsy (kde je běžně nosíte) gumové rukavice, vypněte proud atd. – podle konkrétní situace;
 Podívejte se na postiženého. Pokud chodí, dýchá bez zřetelné námahy a silně nekrvácí, uklidněte jeho i sebe – nejde pravděpodobně o bezprostředně kritický stav (což samozřejmě neznamená, že se situace nemůže každým okamžikem změnit). Podívejte se na postiženého. Pokud chodí, dýchá bez zřetelné námahy a silně nekrvácí, uklidněte jeho i sebe – nejde pravděpodobně o bezprostředně kritický stav (což samozřejmě neznamená, že se situace nemůže každým okamžikem změnit).
 Pokud tomu tak není, řešte kritické poruchy v tomto pořadí: Pokud tomu tak není, řešte kritické poruchy v tomto pořadí:
Řádek 75: Řádek 75:
   * Správné tempe dle písničky "rolničky, rolničky" 100-120 za minutu   * Správné tempe dle písničky "rolničky, rolničky" 100-120 za minutu
   * Vždy nejprve kontroluju průchodnost dýchacích cest. Zapadly jazyk obvykle vypadně zakloněním hlavy, případně lehkým tlakem na kořen jazyka z vnějšku)   * Vždy nejprve kontroluju průchodnost dýchacích cest. Zapadly jazyk obvykle vypadně zakloněním hlavy, případně lehkým tlakem na kořen jazyka z vnějšku)
 +===== Lékarnička =====
  
 === Polohy === === Polohy ===
Řádek 197: Řádek 198:
  
 === Poranění lebky, === === Poranění lebky, ===
- +  * Bezpečnost. Stejně jako jindy, než začnete poskytovat první pomoc, zajistěte si vlastní bezpečnost. Sem řadíme i nasazení rukavic, je-li to možné. 
 +  * Poloha. Pokud je zraněný při vědomí, je ideální poloha se zvýšenou horní polovinou těla. V případě, že je v bezvědomí je situace jiná a postupujeme jako u klasického bezvědomí. 
 +  * Kontrola vědomí, jednoduché otázky kontrola paměti. V případě zmatenosti, ztráty paměti apod. neotálet a zajistit okamžitou pomoc. 
 +  * Postiženého neustále hlídat, kdykoliv se může znenadání zhoršit. 
 +  * Pokud se nejedná o úplnou trivialitu (boule o strop), měl by být postižený vždy dopravem na kontrolu odborníkem a podle vážnosti volat okamžitou pomoc. 
 +  * Tepelný komfort. Zajistěte tepelný komfort pacienta. Přehoďte přes něj svou mikinu, izolujte ho od studené země nebo použijte izotermickou fólii. 
 +  * Zástava krvácení. Na hlavně se nesetkáte s masivním krvácením. Pouze pokud to čas dovolí, můžete krvácející rány překrýt. Krvácení z hlavy nebývá život ohrožující (silné prokrvení). 
 +  * Pozor na přidružená poranění páteře.
  
 === Poranění páteře === === Poranění páteře ===
 +Pády z výšek nebo nárazy ve velkých rychlostech, autonehody, úrazy při sportu údery na záda. Na úraz páteře navádít mechanismus úrazu, např. pád z výšky, bolest v místě poranění zad, poraněný se nemůže hýbat, pod místem poranění necítí dotyky
 +je-li poraněný po úrazu v bezvědomí, podle mechanismu úrazu raději poranění páteře a míchy předpokládej, předejití tak možnému zhoršení stavu při pohybování s poraněným
 +Poraněný je při vědomí:
 +  * Nehýbat s ním, ponechat v poloze ve které je až do možnosti odborné pomoct. Zabezpečit okolí od dalšího nebezpečí.
 +  * Uklidnit poraněného.
 +  * Pokud je to naprosto nezbytně nutné pro předejití např. utopení, pak maximálně zafixovat poranéného ještě před pohybem, nepohybovat krkem a končetinami, pohyb v ose těla.
 +Poraněný je v bezvědomí:
 +  * Dýchá normálně – ponechat ho v poloze, ve které se nachází, nehýbat s ním, sledovat ho do příjezdu zdravotnické záchranné služby
 +  * Nedýchá normálně – resuscitace, zabezpečení základních životních funkcí je nejdůležitější
  
-=== Poranění hrudníku a břicha ===+=== Poranění břicha === 
 +O zavřené neboli kryté poranění břicha se jedná tehdy, když nedošlo k perforaci břišní dutiny. K zavřenému poranění břicha dochází nejčastěji při pádu, nárazu nebo kopnutí. Může jít o vážný, život ohrožující stav, i když viditelné projevy jsou na první pohled minimální.
  
 +Příznaky zavřeného poranění břicha:
 +  * nemusí být na první pohled patrné
 +  * na břiše může být třeba jen modřina
 +  * objevuje se silná bolest břicha
 +  * většinou i nucení na zvracení nebo zvracení
 +  * pokud došlo k vnitřnímu krvácení, dochází k rozvoji šoku.
 +  * příznaky šoku jsou bledost, studený pot, slabě hmatný tep, zrychlené dýchání, zmatenost nebo netečnost, případně spavost.
 +  * postižený zaujímá polohu klubíčka, která ulevuje od bolesti
 +  * Pokud je břišní svalstvo výrazně napnuté a bolest při doteku je silná, s největší pravděpodobností se jedná o vnitřní krvácení.
  
-=== Poškození teplem ===+První pomoc při poranění břicha – zavřené zranění 
 +  * Neprodleně voláme pomoc. 
 +  * Pokud je postižený při vědomí, necháme jej ve skrčené poloze. Pokud to není nezbytně nutné, nemanipulujeme s ním! 
 +  * Nepodáváme postiženému žádné jídlo, nápoje ani léky. 
 +  * Pravděpodobně bude nutné provést protišoková opatření – postiženého uklidňujeme, hovoříme s ním a zajistíme mu teplo a klid. 
 +  * Postiženého stále kontrolujeme, především jeho základní životní funkce. 
 +  * Pokud postižený upadá do bezvědomí, nepravidelně dýchá, nebo dochází k úplné zástavě dechu, musíme zahájit resuscitaci, kterou provádíme až do příjezdu záchranářů, pokud je to nutné.
  
-=== Poškození chladem ===+Otevřená poranění břicha 
 +V případě viditelného zranění, při kterém došlo k perforaci břišní dutiny, se jedná o tzv. otevřené poranění břicha. Nejčastěji bývá způsobeno bodnutím, řeznou či střelnou ranou, pádem na ostrý předmět nebo při autonehodách. Důležité je si uvědomit, že i rána, která nevypadá zvenku příliš závažně, může v břiše zasáhnout důležitý orgán. I drobné poranění se tak může stát život ohrožujícím. 
 + 
 +Příznaky otevřeného poranění břicha 
 +  * viditelná rána v břiše 
 +  * krvácení 
 +  * cizí těleso zabodnuté do břišní dutiny 
 +  * bolest a poloha postiženého na boku 
 +  * rozvoj šoku 
 +První pomoc při poranění břicha – otevřené zranění 
 +  * Neprodleně voláme pomoc. 
 +  * Postiženého šetrně uložíme na záda (pokud pro bolesti není možné zraněného polohovat, snažíme se jej nechat v pro něj nejvýhodnější poloze) 
 +  * V případě masivního krvácení přiložíme silnou odsávací vrstvu a stlačíme holou dlaní 
 +  * Při mírném krvácení z rány stačí sterilní krytí 
 +  * Cizí předmět v ráně fixujeme v břišní stěně – nikdy předmět nevytahujeme, ani s ním nehýbeme! (předmět v ráně blokuje rozvoj masivního krvácení) 
 +  * Pokud došlo k výhřezu orgánů, ničeho se rukama nedotýkáme, sterilně kryjeme, vhodné je sterilní krytí namočit v čisté vodě a udržovat jej vlhké, nikdy neobvazujeme obinadlem dokola kolem těla. 
 +  * Provádíme protišoková opatření - postiženého uklidňujeme a zajistíme teplo 
 +  * Postiženého kontrolujeme, zda je při vědomí 
 +  * Pokud postižený upadá do bezvědomí, nepravidelně dýchá, nebo dochází k úplné zástavě dechu, musíme zahájit resuscitaci, kterou provádíme až do příjezdu záchranářů. 
 + 
 +Poranění břicha s přidruženým poraněním pánve 
 +Poměrně často se můžeme setkat s tím, že s poraněním břicha dojde i k poranění pánve, resp. ke zlomenině pánevních kostí. K tomu může dojít silným stlačením spodní části břicha a pánve. Poranění pánve může být také příčinou nebezpečného vnitřního krvácení s významnou ztrátou krve. I v tomto případě přivolejte odbornou první pomoc bez váhání. 
 + 
 + 
 +=== Poranění hrudníku === 
 +Stlačení hrudníku, náraz na hrudník, pád z výšky, otevřená poranění hrudníku (např. bodnutí ostrým předmětem, střelná poranění) 
 +Příznaky: 
 +  * bolest na hrudi 
 +  * obtížné dýchání, pocit nedostatku vzduchu, promodrání kůže 
 +  * rána na hrudníku (při současném poranění plíce může rána bublat) 
 +  * rozvoj šokového stavu (při vnitřním krvácení do hrudníku), selhávání oběhu 
 +První pomoc: 
 +  * uložit poraněného do polohy v polosedě, umožnit mu zapřít se rukama 
 +  * zdravotnickou záchrannou službu volatj při závažném poranění, dušnosti či krvácení 
 +  * při podezření na otevřené poranění hrudníku – pneumotorax – ponechat ránu otevřenou, případně ji překrýt prodyšným obvazem, např. gázou 
 +  * z rány nikdy nevytahovat cizí tělesa 
 +  * zajistit poraněnému tepelnou pohodu (zabalením do izotermické fólie či do deky, zajisti jeho izolaci od země)  
 +  * sledovat stav poraněného, řešit případné komplikace
  
 === Tonutí === === Tonutí ===
-Důležitá je prevence, a to zejména hlídání dětí při koupání, ale i zamezení přístupu k zahradním bazénům. Pozor dejte také na požívání alkoholu a skoky do neznámé vody.+Důležitá je prevence, a to zejména hlídání dětí při koupání. Pozor dejte také na požívání alkoholu a skoky do neznámé vody.
   * Po vytažení z vody zahájit resuscitaci :   * Po vytažení z vody zahájit resuscitaci :
   * Volat o pomoc   * Volat o pomoc
Řádek 233: Řádek 303:
  
 === Nebezpeční mořští živočichové === === Nebezpeční mořští živočichové ===
 +== Ježci ==
 +Jed ja založen na bílkovině, která se rozpada (=přestává působit) při teplotě už cca 40-45C. Teplá voda s octem nebo citronem (pomer s octem 1:1)
 +Co lze odstranit pinzetou, pozdejsi bolestive lze "vymasirovat" s pouzitim olivoveho oleje, citronu.
 +Dezinfikovat, v případě vážnějšího poranění vyhledat pomoc.
 +== Medúzy==
 +Chránit se - na ošetření si vzít rukavice nebo oplachovat "z dálky".
 +Opláchnotu SLANOU vodou, octovým či alkoholovým roztokem.
 +Chapadla odstranit, seškrábat, oholit
 +Zahřívat cca půl hodiny při teplotě cca 45C.
 +
 +
 +== Jedovaté ryby==
 +Nutné se informvoat o rybách v dané oblasti.
 +Poradnění obvyklě lokální, ale velmi bolestivé. Důsledek je málátnost, zaživací potíže, poruchy vědémí, oběhu, dechu.
 +Co nejdříve vystavit vysoké teplotě, horká voda, fén. Léky na bolest. Pokud si nejsem jistý, že daný živočich není nebezpečný, pak vždy vyhladat pomoc.
 +
 +
 +
 +
  
 === Otravy === === Otravy ===
 +
 +== Alkohol ==
 +Euforické stadium - prodloužení reakce, porudchy koordinace, rovnováhy, necití bolest
 +Narkotické stadium - Útlum mozku, útlum dýchání., Riziko vdechnutí zvratků, prochladnutí a další poranění
 +
 +"Postiženého" sledovat, být připraven zasáhnout. V bezvědomí stabilizovaný poloha.
 +== Cannabis ==
 +Bezstarostnost až letargie, poruchy vnímání, halucinace, deprece psychózy a apatie.
 +V kombinaci s alkoholem se může stát skoro cokoliv.
 +"Up and down"
 +Sledovat a zabránit sekundarním poradněním.
 +== Amfetaminy ==
 +(pervitin, extáze)
 +Tachykardie, třes, psychické poruchy, kardiální selhání.
 +Uklidnit postiženého, hlídat, přivolat pomoc.
 +
  
  
-=== Náhlé břišní příhody === 
  
  
 === Průjmové stavy === === Průjmové stavy ===
 +Dbejte na dostatečný přísun tekutin – vhodné jsou minerálky a džusy
 +Po hladovění postupně nedráždivá dieta – suché pečivo, osolená rýže, jogurty, banány, postupně dušené či vařené maso ad.
 +Užívejte aktivní uhlí (Carbo medicinalis aj.) 2–5 tablet 3–4× denně, Endiaron 3× denně 1 tabletu nebo Smecta 1–3× denně, na úpravu střevní mikroflóry Hylak Forte 3× denně 2 ml.
 +Při horečkách, známkách dehydratace (suché sliznice, rychlý, slabý puls) nebo velmi vysoké četnosti vodnatých stolic a zvracení vyhledejte lékaře.
 +
 +Použít hydratační roztok z lékarný. Lze přípravit:
 +  * 1l vody
 +  * 1 lžička soli
 +  * 5 lžiček cukru
 +  * Volitelně 1 lžička jedlé sody, vymačkaný citrusový plod
 +
 +
 +=== Náhlé interní stavy, Bolesti břicha ===
 +
 +
 +== Kolikovité bolesti ==
 +Ledviny, žlučník, průjmy.
 +Střídavě slabší a silnější bolest, teplota, nevolnost, zvracení.
 +Chladit postižená místa. Opatrně s léky na bolest - skryjí zhoršující se stav.
 +Vždy vyhledat lékaře.
 +
 +== Záněty ==
 +Postižený se sám choulí do klubíčka - v této poloze úleva. Teplota, nevolnost i zvracení.
 +Ledovat, vyhledat lékaře.
 +== Epilepsie ==
 +Křeče celého těla, většinou odezní samy.
 +Postižený ví, že je epileptik, být na to připraven. 
 +Často poznají sami, že na ně jde záchvat.
 +Po záchvatu podat tekutiny a zabránit poranění pádem apod.
 +Nic jíného nedělat, nic nestrkat a nevyndáva z úst.
 +
 +== Závažné interní stavy ==
 +[[https://eforms.zpmvcr.cz/jforum/posts/list/75.page|Popsáno zde]]
 +
 +== Kčečové stavy ==
 +Může  být v důsledku úpalu, úžehu. Zjistit a řešit primární přičinu. Doplnit vitamíny a minerály
 +== Nemoci srdce ==
 +Nemocný obvykle ví, že je nemocný. Doptat se jaké potřebuje léky.
 +Bolesti ve střední části hrudníku, zhoršené dýchaání.
 +Postiženého zklidnit, poloha v sedě, být připraven na resuscitaci.
 +== Astma ==
 +Psychosoamtické. Na moři nepravděpodobná přítomnost jiných spouštěčů než stres.
 +Postižený nemůže vydechnout. Zklidnit postiženého, podat léky.
 +Úlevová poloha v sedě s lokty opřenými o kolena - díky tomu lze plně zapojit dýchací svaly.
 +
 +
  
  
-=== Náhlé interní stavy === 
  
 === Srdeční infarkt === === Srdeční infarkt ===
Řádek 260: Řádek 409:
 [[https://www.kurzs.cz/prvni-pomoc-infarkt|Více informací]] [[https://www.kurzs.cz/prvni-pomoc-infarkt|Více informací]]
 === Cukrovka === === Cukrovka ===
 +Člověk s cukrovkou o své nemoci ví a je potřeba se s tímto faktem seznámit. Cukrovka se vyvíjí postupně a relativně pomalu, první vážná přihoda bez předešlých příznáků a podchycení je nepravděpodobná. Problém je buď moc cukru nebo málo cukru. Vysoký cukr nelze bez měření jednoznačně identifikovat a zároveň není okamžitě ohrožující. Proto se postupuje vždy jako při nízkém cukru a řešení je: podat cukr. Pokud je postižený v bezvědomi tak pod jazyk. Při vědomý lépe ve formě tekutin.
 +
 +Seznamte se s tím, jaké léky může dotyčný potřebovat, kdy je aplikuje, jaké použivá metody pro měření cukru. V případě intenzivních zážítku může inzulin nebo jiné léky opomenout, není od věci případně připomenout.
  
 +=== Ošetření běžné rány===
 +Dezinfekce - pokud není alrgie na jód tak Betadine.
 +Sterilně zakrýt. obvaz, znehybnění postižené části.
 +Při větším krvání autotransfúzní poloha.
 +Při prokrvácení obvazu nikdy nesundávat spodní vrstvu, ale přidávat další.
 +Masivní krvání řešit okamžitou kompresí.
 ==== Přivolání pomoci, příprava postižného k transportu. ==== ==== Přivolání pomoci, příprava postižného k transportu. ====
 Součástí kurzu na vysílačku - ohrožení života je volání MAY DAY. Součástí kurzu na vysílačku - ohrožení života je volání MAY DAY.